Ndërlidhjet

Kina “të mësohet” me rritje të ngadaltë


Xi Jinping
Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka porositur vendin e tij që të mësohet me rritje të ngadaltë ekonomike, duke zbehur kështu pritjet se Pekini mund të ndërmarrë stimuj të rinj.

Komentet e tij vijnë në kohën kur tregtia dhe prodhimi janë në dobësim e sipër.

Rritja ekonomike në Kinë është ngadalësuar në çerekun e fundit në 7.4 për qind.

Agjencia zyrtare e lajmeve, Xhinhua, ka cituar Xinë të ketë thënë se qeveria do të fokusohet në reforma afatgjate për stabilizimin e rritjes.
XS
SM
MD
LG