Ndërlidhjet

Koreja V. thotë se “do ta fshijë” Jugun


Lideri verikorean, Kim Jong Un.
Koreja e Veriut ka kërcënuar se do të hakmerret dhe “do ta fshijë” Korenë e Jugut, pasi një zyrtar jugkorean ka thënë se Veriu “duhet të zhduket shpejt”.

Mediat shtetërore në Phenjan kanë raportuar se vendi është i gatshëm të kryejë “sulme të pamëshirshme” në Korenë e Jugut.

Deklarata vjen pasi zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes në Korenë e Jugut ka thënë të hënën se Koreja e Veriut nuk e meriton të quhet shtet dhe se ekziston vetëm për përfitimet e një personi, duke iu referuar kështu liderit verikorean, Kim Jong Un.
XS
SM
MD
LG