Ndërlidhjet

Obama lavdëron opozitën siriane


Presidenti i SHBA-së, Barack Obama.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka takuar në Uashington liderin e opozitës siriane, Ahmad Jarba.

Obama i ka thënë Jarbas se presidenti sirian, Bashar al-Assad, ka humbur të gjithë legjitimitetin për të qeverisur Sirinë.

Ai po ashtu ka lavdëruar rolin e Këshillit Kombëtar Sirian në përpjekje për të gjetur një zgjidhje politike të krizës.

Jarba, nga ana e tij, ka falënderuar Shtetet e Bashkuara për ndihmën jovdekjeprurëse dhe humanitare në Siri.
XS
SM
MD
LG