Ndërlidhjet

Dhjetëra aktivistë antihomoseksualë kanë ndërtuar një mur me tulla, para një klubi homoseksual, në qytetin më të madh të Kazakistanit, Almati, për të protestuar martesat midis gjinve të njëjta.

Pronarët e klubit nuk kanë reaguar dhe nuk e kanë lajmëruar policinë.

Protesta ka ndodhur dhjetë ditë pasi autoritetet kazake kanë njoftuar se kanë nisur hetimet për vrasjen e një gruaje në Astana, e cila ka qenë në një martesë jozyrtare lesbike.

Tri gra janë arrestuar muajin e kaluar pasi trupi i Kristina Chernyshevat është gjetur i djegur.
XS
SM
MD
LG