Ndërlidhjet

Marshimi i homoseksualëve në Moldavi, pritet me protestë


Pamje nga protesta gjatë marshit në Moldavi
Reth 100 persona kanë marrë pjesë në marshin që është organizuar për të drejtat e komunitetit homoseksual në Kishnau të Moldavisë.

Marshimi që nuk ka pasur leje për tu mbajtur nga ana e komunitetit gej, e ka gjetur kundërshtimin edhe të një grupi prej 100 vetash që kishin dalë në rrugë dhe po kundërshtonin mbajtjen e asaj parade.

Në mesin e kundërshtuesve të këtij marshi ishte edhe kisha ortodokse.

Kundërshtuesit e marshit kanë thënë fjalë tallëse ndaj pjesëtarëve të komunitetit homoseksual.

Disa nga këta protestues, janë ndaluar.

Marshimi i sotëm ishte në kuadër javës së ngjarjeve të organizuara nga komuniteti LGBT.
XS
SM
MD
LG