Ndërlidhjet

Zbulohen fosilet e dinosaurit më të madh


Ilustrim
Shkencëtarët në Argjentinë kanë gjetur fosile të një prej dinosaurëve më të mëdhenj që është endur në tokë.

Krijesa besohet të jetë specie e Titanosaur dhe të ketë jetuar rreth 90 milionë vjet më parë.

Hulumtuesit thonë se dinosauri bimëngrënës ka peshuar sa 14 elefeantë të Afrikës apo rreth 100 tonelata dhe ka qenë rreth 40 metra i gjatë.

Rezultatat kanë dalë prej hulumtimeve që kanë nisur qysh në janar të vitit 2013.
XS
SM
MD
LG