Ndërlidhjet

Rusia synon të zgjerojë shitjen e gazit


Presidenti rus, Vladimir Putin.
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka arritur në Shangai.

Gjatë vizitës dyditore në Kinë, Putin shpresoon të nënshkruajë një marrëveshje të gazit me këtë vend, në vlerë prej disa miliarda dollarësh.

Putin dëshiron të zgjerojë shitjen e energjisë ruse, pas përkeqësimit të marrëdhënieve me Evropën, si pasojë e krizës në Ukrainë.

Putin dhe presidenti i Kinës, Xi Jinping, pritet po ashtu të mbikëqyrin disa stërvitje të përbashkëta të forcave detare.
XS
SM
MD
LG