Ndërlidhjet

Një gazetar bjellorus dënohet për huliganizëm


Bjellorusi
Një gazetar në Bjellorusi është dënuar me dhjetë ditë burgim për huliganizëm.

Yauhen Skrabets është arrestuar më 17 maj.

Ai ka dërguar një mesazh te kolegët e tij për t’i informuar për arrestimin.

Nuk është e qartë se përse është arrestuar për huliganizëm.

Muajin e kaluar, Skrabets është thirrur nga policia dhe është marrë në pyetje për bashkëpunimin e tij me Radio Racija-n, një radiostacion që transmeton në gjuhën bjelloruse nga Polonia.

Policia ka thënë se Skrabets ka nevojë për akreditim që të punojë për mediat e huaja.
XS
SM
MD
LG