Ndërlidhjet

AI reagon rreth trajtimit të një burgosuri në Turkmenistan


Ilustrim
Organizata Amnesty International iu ka bërë thirrje autoriteteve në Turkmenistan që ti ndalojnë ngacmimet dhe kërcënimin ndaj një të burgosuri i cili gjendet në grevë urie.

Në një deklaratë të lëshuar të enjten, Amnesty International ka thënë se një prokuror nga provinca Lebap e Turkmenistanit, e ka kërcënuar të burgosurin Mansur Mingeolov, 39 vjeçar, se do ta ushqejnë me zor, nëse ai edhe më tutje vazhon me grevën të cilën e ka nisur më 19 maj.

Mingelov gjendet në burg që nga viti 2012 ngase për akuza të paqarta, është dënuar me 22 vite burgim.

Mingelov e ka quajtur të padrejtë gjykimin kundër tij dhe vëllaut të tij.

Ai ka njoftuar gjithashtu se ai dhe i vëllai, janë rrahur nga hetuesit ndërsa janë kërcënuar edhe anëtarët e familjes.

Amnesty thotë se kërcënimet dhe ngacmimet ndaj këtij të burgosuri përbëjnë trajtim mizorë, çnjerëzor dhe poshtrues.
XS
SM
MD
LG