Ndërlidhjet

Pija e re braziliane, me rrënjë të marihuanës


Një pije e re në verilindje të Brazilit i ka lëkundur vendin e parë pijes së preferuar të vendit, Cachaca, duke shtuar një përbërës të pazakontë: rrënjë të marihuanës.

"Pituconha" quhet kjo pije, identike me Cachaca-n, e përbërë nga alkooli dhe kallami i sheqerit.

Pituconha - e cila kushton 30 reals (10 euro) ka një logo të kuqe dhe shishen e identifikon përmbajtja e saj derisa me rrënjë të marihuanës".

Një zyrtar në zyrën e kryetarit të bashkisë së Cabrobos, tha se banorët vendasit kishin filluar kohëve të fundit të mbledhin rrënjët e bimëve mbetura pas operacioneve të policisë për të zhdukur plantacione të përhapura të marihuanës në rajon.

Prodhuesit e pijes thuhet paguajnë 100 reals për një qese të rrënjëve.

Policia nuk ka vendosur ende nëse pija e re është e ligjshme.

Cabrobo, është qytezë pranë shtetit të Pernambucos rreth 500 kilometra në perëndim të Recife, një nga 12 qytetet ku do të zhvillohet Kupa Botërore 2014 , e cila fillon më 12 qershor.
XS
SM
MD
LG