Ndërlidhjet

Papa Françesku udhëton sot drejt Jordanisë.

Kjo është ndalesa e tij e parë në turneun treditor në Lindjen e Mesme, i cili do të përfshijë edhe Izraelin dhe territoret palestineze.

Në Aman, ai do të mbajë një meshë dhe do të takojë refugjatët sirianë.

Qëllimi zyrtar i turneut është përmirësimi i lidhjeve me Kishën Ortodokse.

Por, korrespondentët thonë se Papa mund të shfrytëzojë ndikimin e tij për qetësuar tensionet në rajon.
XS
SM
MD
LG