Ndërlidhjet

Papa Françesku bën thirrje për ndaljen e dhunës


Ilustrim
Papa Françesku gjatë vizitës së tij në Bregun Perëndimorë, ka bërë thirrje për dhënien fund të konfliktit në mes të izraelitëve dhe palestinezëve.

Ai pas takimit me presidentin e autoritetit palestinez Mahmud Abas ka folur për nevojën e intensifikimit të përpjekjeve dhe iniciativave për krijimin e paqës së qëndrueshme.

Në kuadër të turneiut tre ditorë në Lindjen e Mesme, Papa Françesku ka udhëtuar direkt me helikopterë nga Jordania , duke u bërë papa i parë që udhëton direk në Brekun Perëidimor.

Ai pritet që turneun ta vazhdoj në Tel Aviv dhe më pas në Jerusalem.
XS
SM
MD
LG