Ndërlidhjet

Seperatistët rrethojnë shtëpinë e miliaderit ukrainas


Oligarku ukrainas, Rinat Akhmetov
Qindra seperatistë pro-rusë, duke përfshirë edhe persona të armatosur e të maskuar, janë mbledhur sot përreth shtëpisë së njëriut më të pasur të Ukrainës Rinat Akhmetov, që gjendet në qyteton lindor Donetsk.

Akhmetov, një miliarder që merret me qymyr dhe çelik, iu ka bërë thirrë qytetarëve që të votojnë ndërsa separatistët i ka akuzuar për gjenocid.

Shtëpia e Akhmetov është nën përkujdesjen e rojeve private të sigurisë.

Akhmetov bizneset e të cilit kanë punësuar 300 mijë njerëz, i ka inkurajuar punëtorët e tij për të marrë pjesë në mitingjet e paqes që janë mbajtur së fundi për ti kundërshtuar seperatistët pro-rusë.
XS
SM
MD
LG