Ndërlidhjet

Një satelit evropian arrinë në orbitë


Ilustrim
Një konsorcium ndërkombëtar i kontrolluar nga Rusia, e ka dërguar në orbitë një satelit evropian të komunikimeve, nga një platformë lundruese në Oqeanin Paqësor.

Konsorciumi Sea Launch me bazë në Zvicër, ka njoftuar sot se raketa Zenit-3SL, është nisir sot në mëngjes dhe ka arritur në orbitë pas një orë.

Raketa Zenit është ndërtuar nga pjesët që janë prodhuar në Ukrainë dhe Rusi.

Nisja e mëhershme e një sateliti të tillë më 1 shkurt të vitit 2013, kishte përfunduar pa sukses ngase raketa që ishte pa drejtues, ishte zhytur në det.
XS
SM
MD
LG