Ndërlidhjet

Putin dekreton tre gazetarë


Presidenti rus, Vladimir Putin
Presidenti rus Vladimir Putin e ka nënshkruar dekretin “Urdhër për kurajo” i cili do ti jipet gazetarit të televizionit Russia, i cili ishte plagosur në Ukrainë dhe dy gazetarëve të LifeNews, të cilët kanë qenë të arrestuar dhe të paraburgosur në Ukrainë.

Çmimet do të ndahen për gazetarin Fjodor Zavaleykov, i cili ishte plagosur më 9 maj në Mariupol të Ukrainës, si dhe për Oleg Sidyakin dhe Marat Saichenko, të cilët qenë arrestuar në Kramatorsk më 18 maj, e të cilët ishin liruar pas disa ditësh të mbajtjes në paraburgim nga autoritetet ukrainase.

Të tre gazetarët tashmë janë kthyer në Rusi.
XS
SM
MD
LG