Ndërlidhjet

Ukraina kërkon që pro-rusëve të armatosur t’iu ndalohet hyrja në Ukrainë


Ilustrim
Ngjarjet e fundit në lindje të Ukrainës dhe vrasja e dhjetëra personave në atë pjesë, ka bërë që Ministria e Punëve të Jashtme e Ukrainës përmes zëdhnësit të saj, ti bëjë thirrje Rusisë që të mos lejoj, që seperatistët pro-rusë të hyjnë në Ukrainë përmes territorit rus.

“Ne i bëjmë thirrje Rusisë që ta forcoj kontrollin në kufi me Ukrainën në mënyrë që ta parandaloj hyrjen e luftëtarëve dhe të terroristëve nga territori rus në Ukrainë”, ka thënë zëdhënësi Yevhen Perebiyns, gjatë një konference të mbajtur në Kiev.

“Ne i bëjmë thirrje Rusisë, që të kërkoj tërheqjen e terroristëve nga toka jonë, ata të cilët po i terrorizojnë dhe vrasin qytetarët e Ukrainës, që ti dorëzojnë armët e tyre”, ka shtuar ai
XS
SM
MD
LG