Ndërlidhjet

Shqipëri: Grevë e ish të përndjekurve politikë


Shkodër, foto nga arkivi
Ka nisur të mërkurën greva e urisë së ish të përndjekurëve politikë të regjimit komunist në Tiranë. Kjo grevë po zhvillohet përballë ndërtesës së Kuvendit të Shqipërisë, i cili çdo të enjte mblidhet në seancë.

Mes tjerash, ata po kërkojnë dëmshpërblimin brenda 2 vitesh të të gjitha kësteve të viteve të burgut dhe dënimin e figurës së diktatorit komunist Enver Hoxha.

Greva po mbështetet edhe nga shoqata të tjera antikomuniste të ish të burgosurve politikë.
XS
SM
MD
LG