Ndërlidhjet

Një zyrtar i lartë i NATO-s ka thënë se ministrat e mbrojtjes të Aleancës Veriatlantike do të diskutojë për mundësinë e vendosjes së përhershme të forcave në shtetet lindore të bllokut, si përgjigje ndaj veprimeve të Rusisë në Ukrainë.

Në takimin e 3 dhe 4 qershorit në Bruksel, ministrat do të rishikojnë marrëveshjen e vitit 1997 midis NATO-s dhe Rusisë, sipas së cilës, “aleanca duhet të përmbahet nga stacionimi i përhershëm i forcave luftarake”.

Disa vende ish-sovjetike, të cilat i janë bashkuar NATO-s, kanë shprehur shqetësime për sigurinë e tyre, pas ankesimit të Krimesë nga Moska, në muajin mars.
XS
SM
MD
LG