Ndërlidhjet

Luftime të reja në Ukrainë


Ukraine -- A pro-Russian militant stands at a barricade at the police headquarters in the eastern town of Slovyansk, June 5, 2014
Forcat e sigurisë së Ukrainës janë përfshirë në luftime të ashpra kundër separatistëve pro rus në afërsi të Sllovjanskit, në lindje të Ukrainës.

Zëvendësministri i brendshëm i këtij shteti, Sehiy Sarovy, ka thënë se separatistët kanë zënë pozita në një kishë në afërsi të Sllvjanskit, prej nga po gjuajnë me mortaja kundër pikave të kontrollit.

Një officer policire është vrarë dhe dy janë lënduar gjatë sulmit.

Separatistët në anën tjetër thonë se e kanë rrëzuar një aeroplan mbikqyrës ukrainas në afërsi të Sllvjanskit.

Këto pretendime megjithatë nuk janë konfirmuar.
XS
SM
MD
LG