Ndërlidhjet

Rohani: Marrëdhëniet me Turqinë, të nevojshme


Presidenti iranian, Hassan Rohani (ARKIV)
Në deklarimin që e bëri në Teheran, presidenti iranian, Hasan Rohani ka thënë se bashkëpunimi në të gjitha aspektet në mes të Iranit dhe Turqisë janë “të nevojshme”.

Agjencia iraniane, ISNA e ka cituar Rohanit duke thënë se përmirësimi i marrëdhënieve bilaterale është “e rëndësishme” për tërë rajonin.

Gjatë një vizitë dy ditore, medat e Iranit raportojnë se Rohani do të diskutojë për energjinë, tregtinë dhe lidhjet ekonomike me zyrtarët turqë.

Rohani pritet të takohet me presidentin turk, Abdullah Gul dhe kryeministrin Recep Erdogan.

Irani dhe Turqia i kanë marrëdhëniet jo të mira sidomos shkaku i Sirisë, pasi Ankaraja e përkrah opozitën e armatosur, Teherani e përkrah presidentin Bashar al Assad.
XS
SM
MD
LG