Ndërlidhjet

Kryeministri egjiptian, Ibrahim Mehleb, e ka dorëzuar dorëheqjen e kabinetit të tij qeveritar te presidenti i ri i vendit, Abdel Fattah al Sisi.

Dorëheqja e Mehlebit, ka hapur rrugë për krijimin e qeverisë së re pas inaugurimit të Sisit më 8 qershor.

Mehlebi dhe të tjerët priten t’i mbajn pozitat që i kanë pasur.

Sisi, ish udhëheqësi i ushtrisë, ka ftuar zgjedhjet e majit me 97 % të votave.

Fitorja është arritur pothuajse një vit pas largimit me forcë nga pushteti të ish presidentit islamist, Muhammad Morsi dhe protestave të dhunshme të mëpasshme.
XS
SM
MD
LG