Ndërlidhjet

Një sulm me bombë gjatë një funerali që mbahej në qytetin irakian të Bakubas, ka vrarë së paku 20 persona dhe mbi 10 të tjerë ka plagosur.

Policia ka thënë se sulmi ka pasur si cak pjesëmarrësit e funeralit të një profesori universitar i cili ishte vrarë më 9 qershor.

Në një nga spitalit e këtij rajoni janë duke u trajtuar 27 persona për lëndimet e marra gjatë sulmit.

Dhuna është rritur tejmase në Irak gjatë muajve të fundit derisa grupet militante po sulmojnë qytete dhe rregullisht bëjnë ato i kryejnë nëpër vende ku ka shumë njerëz, përfshirë edhe funeralet.
XS
SM
MD
LG