Ndërlidhjet

Moskë: Lavrov dhe Zannier bisedojnë për krizën në Ukrainë


Sergei Lavrov (djathtas) dhe Lamerto Zannier gjatë një takimi të mëparshëm në Moskë
Ministri i jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, pritet që gjatë ditës së sotme në Moskë të bisedoj me sekretarin e përgjithshëm të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), Lamberto Zannier, lidhur me mundësinë e uljes së tensioneve në Ukrainë.

Në një deklaratë të mbrëmëshme para gazetarëve, Lavrov tha se do ta ftoj Zannierin për ta vizituar qytetin jugperëndimor, Rostov-mbi-Don, në Rusi, për tu takuar me refugjatët, që po largohen nga dhuna në Ukrainë.

Sipas zotit Lavror, në rajonin rus Rostov, janë afro 30 mijë refugjatë nga Ukraina.

Këto komente të Lavrovit u bënë pas një takimi joformal të tij lidhur me krizën në Ukrainë, me ministrat e jashtëm të Gjermanisë dhe Polonisë, në qytetin Shën Petersburg në Rusi.

Pritet që sekretari i përgjithshëm i OSBE-së, Lamberto Zannier, do t’i vizoj rajonet lindore Luhansk dhe Donjeck, ku forcat e sigurisë së Ukrianës kanë luftuar kundër grupeve të armatosura të separatistëve prorusë.
XS
SM
MD
LG