Ndërlidhjet

Sulmi i SHBA-së vret katër militantë


Pakistan
Së paku katër militantë janë vrarë në sulmin e telekomanduar të Shteteve të Bashkuara në veriperëndim të Pakistanit – i pari për këtë vit.

Zyrtarët thonë se raktetat kanë goditur një automjet dhe një kompleks në fshatin Dargah Mandi në Vaziristanin Verior.

Kjo zonë kosniderohet si bastion i rrjetit Hakani, i cili ka lidhje me Al Kaidën.

Sipas burimeve zyrtare, informacionet e para sugjerojnë se të vrarët kanë qenë militantë uzbekë.

Sulmi i fundit i telekomanduar i SHBA-së ka ndodhur më 25 dhjetor, 2013, duke vrarë tre militantë të dyshuar.
XS
SM
MD
LG