Ndërlidhjet

Afganistan: Votuan më se shtatë milionë njerëz


Njerëzit duke pritur në rresht për të votuar në provincën Bamjan në Afganistan
Në rethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Afganistan kanë dalur më se 7 milionë njerëz me të drejtë vote, tha sot në Kabul, shefi i Komisionit zgjedhor, Ahmad Yousuf Nuristani, pothuajse aq sa kanë dalur edhe në rrethin e parë të zgedhjeve në muajin prill.

“Dalja në zgjedhjet e sotme vlerësohet se ishte më tepër se shtatë milionë”, tha Nuristani.

Në Afganistan të drejtë vote kanë 12 milionë njerëz.

Për rrethin e dytë ishin kualifikuar dy kandidatë: ish-ministri i jashtëm, Abdullah Abdullah, dhe ish-ministri i financave, Ashraf Ghani.
XS
SM
MD
LG