Ndërlidhjet

Siri: Nga bombat në Alepo – 20 të vrarë


Njerëzit ikin nga rrugët për shkak të sulmeve ajrore në një lagje të qytetit Alepo
Aktivistët sirianë thonë se nga sulmet qeveritare me bomba-fuçi në një lagje në Alepo, që është nën kontroll të kryengritësve, janë vrarë së paku 2 vetë, përfshirë edhe fëmijë.

Observatori për të drejtat e njeriut me seli në Londër dhe Qendra mediale në Alepo thonë se sulmet me bomba kanë ndodhur sot.

Aktivistët e këtyre grupeve në Alepo kanë thënë se nga sulmet ajrore janë vrarë afro 2 mijë njerëz, prej muajit janar.

Vlerësohet se prej vitit 2011, kur filloi kryengritja kundër regjimit të presidentit, Bashar al-Assad, në Siri janë vrarë afro 160 mijë njerëz.
XS
SM
MD
LG