Ndërlidhjet

Kinë: U ekzekutuan 13 vetë për terror


Policia speciale kineze në Urumqi
Raportohet se në Kinë 13 vetë janë ekzekutuar për terrorizëm dhe krime të dhunshme në rajonin e trazuar veriperëndimor, Ksinjang.

Agjencia zyrtare kineze, Ksinhua, raportoi se 13 personat ishin të involvuar në shtatë raste dhe ishin ekzekutuaar sot.

Poashtu sot, një gjykatë në Urumqi, kryeqytet i Ksinjangut, i ka dënuar 7 vetë në një rast të lidhur me sulmin me makinë-bombë në Sheshin Tiananmen në Pekin, në muajin tetor të vitit të kaluar, me ç’rast ishin vrarë pesë njerëz, përfshirë edhe tre sulmues.

Për këtë sulm, autoritetet i kishin fajësuar ekstremistët islamistë në mesin e popullatës ujgure, që e flet gjuhën turke.
XS
SM
MD
LG