Ndërlidhjet

Militantët në Irak dhe Siri, rrezik për Britaninë


Kryeministri britanik, David Cameron (ARKIV)
Kryeministri britanik, David Cameron ka thënë të martën se qytetarët britanikë dhe banorë të vendeve të tjera që luftojnë krahas kryengritësve islamik në Irak dhe Siri përbëjnë kërcënimin më të madh ndaj sigurisë kombëtare të Britanisë së Madhe.

“Askush nuk duhet ta dyshojë se ajo që ne e shohim sot në Siri dhe Irak sa i përket ‘Shtetit Islamik të Irakut dhe Levantit’ përbënë rrezikun më të madh ndaj sigurisë së Britanisë”, ka thënë Cameron gjatë një konference të përbashkët me kryeministrin kinez, Li Keqiang.

“Numri i luftëtarëve të huaj në atë zonë, numri i luftetarëve nga Mbretëria e Bashkuar të cilët mund të kthehen në Britani janë rrezik i vërtetë për vendin tonë”, ka shtuar David Cameron.
XS
SM
MD
LG