Ndërlidhjet

Parada e Homoseksualëve në Beograd, më 28 shtator


Ilustrim
Parada e Homoseksualëve në Beograd do të mbahet më 28 shtator, ka njoftuar organizatori “Beograd Pride”.

Bashkimi Evropian ka paralajmëruar Serbinë se mbajtja e Paradës është tejet e rëndësishme në përpjekjet e saj për t’iu bashkuar bllokut.

Parada e Homoseksualëve në Beograd është mbajtur vetëm një herë, më 2010, duke çuar në përleshje midis policisë dhe ekstremistëve të krahut të djathtë, të cilët kanë bërë përpjekje të sulmojnë homoseksualët dhe mbështetësit e tyre.

Për shkak të kërcënimeve për dhunë, autoritetet kanë ndaluar paradën më 2009, 2011, 2012 dhe 2013.
XS
SM
MD
LG