Ndërlidhjet

Holanda i thotë ‘po’ statusit kandidat të Shqipërisë


Ilustrim
Holanda u është bashkuar vendeve që do të mbështesin Shqipërinë në rrugën e integrimit evropian, duke i thënë ‘po’ statusit të vendit kandidat.

Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

Ai ka thënë se ky është një moment tepër i veçantë për Shqipërinë, pasi Parlamenti i Holandës ka kaluar mandatin për ministrin të Jashtëm dhe kryeministrin që t’i thonë ‘po’, statusit për Shqipërinë, raportojnë mediat në Tiranë.

Këshilli i Ministrave të Bashkimit Evropian pritet të marrë vendimin përfundimtar më 23 qershor në Bruksel.
XS
SM
MD
LG