Ndërlidhjet

Poroshenko së shpejti shpall armëpushimin


Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko.
Ministria e Brendshme e Ukrainës ka thënë se presidenti Petro Poroshenko do të nënshkruajë së shpejti një dekret, me të cilin do të shpallë armëpushim të përkohshëm.

Në deklaratën e publikuar në ueb-faqen e Ministrisë thuhet se “terroristët, gjatë armëpushimit, mund të dorëzojnë armët e tyre dhe ata që nuk do ta bëjnë një gjë të tillë, do të vriten”.

Në një tjetër zhvillim, shtatë ushtarë të Ukrainës janë vrarë sot gjatë luftimeve me separatistët pro-rusë në lindje të vendit.
XS
SM
MD
LG