Ndërlidhjet

Koreja Jugore, Turkmenistani - marrëveshje 4 miliardë dollarëshe


Ukraine -- A worker turns a valve at an underground gas storage facility near Striy May 21, 2014.
Turkmenistani dhe Koreja Jugore e kanë nënshkruar një marrëveshje prej 4 miliardë dollarëve për të ndërtuar një central të procesimit të gazit natyral në shtetin e Azisë Qëndrore.

Liderja e Koresë Jugore, Park Geun Hye dhe mikëpritësi i tij, Gurbanguly Berdymukhammedov, kanë udhëhequr nënshkrimin e disa marrëveshjeve duke përfshirë edhe atë në mes të kompanisë shtetërore të gazit, Turkmengaz dhe LG-së dhe Hyundai të Koresë Jugore për ndërtimin e centralit.

Park, gjatë vizitës së saj të parë në Turkmenistan, ka thënë se të dy shtetet e plotësojnë njëra tjetrën ekonomikisht.

“Ju keni burime të energjisë, ne kemi përvojë në zhvillimin ekonomik dhe ndërtimin e teknologjisë së lartë”, ka thënë ajo.
XS
SM
MD
LG