Ndërlidhjet

Irani: Jo, intervenimit amerikan në Irak


Lideri suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei (Arkiv)
Lideri supreme iranian, Ajatollah ali Khamenei, ka shprehur kundërshtimin e tij të fortë ndaj një intervenimi amerikan në Irak.

Khamenei citohet nga agjencia iraniane e lajmeve, IRNA, të thotë se irakianët vet janë në gjendje që t’i japin fund dhunës,

Lideri iranian që e ka fjalën e fundit në të gjitha çështjet e shtetit, ka shtuar se Vashingtoni ka për qëllim që të mbaj Irakun nën kontroll dhe të vendos liderë “kukulla” në pushtet.

Konflikti atje nuk është sectarian, por është në mes të atyre që e duan Irakun në kampin amerikan dhe atyre që e duan Irakun e pavarur, raporton IRNA.
XS
SM
MD
LG