Ndërlidhjet

Ukraina dhe Iraku dominojnë takimin e NATO-s


Anders Fogh Rasmussen

Shefi i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, ka hapur sot takimin e ministrave të Jashtëm të aleancës, i cili do të fokusohet në krizat në Ukrainë dhe në Irak.

Në fjalën e hapjes, Rasmussen ka thënë se NATO-ja ka vërejtur se Moska po përdor një “lloj të ri të luftës” kundër Ukrainës dhe se nuk po respekton angazhimet e saj ndërkombëtare.

Rasmussen po ashtu ka thënë se NATO-ja do të hapë bisedime “të intensifikuara” të anëtarësimit me Malin e Zi.

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, është duke marrë pjesë në takim.

XS
SM
MD
LG