Ndërlidhjet

Militantët sulmojnë një bazë ajrore të Irakut


Irak - foto arkivi

Militantët kanë sulmuar sot një prej bazave më të mëdha ajrore të Irakut.

Raportohet se ata kanë rrethuar bazën, të njohur si Kampi Anaconda gjatë pushtimit amerikan, dhe kanë hedhur mortaja në drejtim të saj.

Sulmet vijnë në ditën kur ekipet e para të këshilltarëve ushtarakë amerikanë kanë arritur në Irak, për të ndihmuar forcat qeveritare që t’iu kundërvihen militantëve sunitë.

Presidenti i SHBA-së, Barack Obama, ka ofruar 300 këshilltarë ushtarakë.

XS
SM
MD
LG