Ndërlidhjet

Kërkohen 13 vjet burg për ish-kryetarin në Dagestan


Said Amirov

Prokurorët në Rusi kanë kërkuar nga një gjykatë që të dënojë ish-kryetarin e Makaçkalas, kryeqytetit të Dagestanit, me 13 vjet burgim.

Said Amirov akuzohet për përfshirje në komplotimin e një sulmi me raketa kundër kreut të Fondit të Pensionistëve të Rusisë, dega në Dagestan, si dhe për organizimin e vrasjes së një zyrtari të Komitetit Hetues.

Amirov është arrestuar në qershor të vitit 2013 dhe mohon çdo keqbërje.

XS
SM
MD
LG