Ndërlidhjet

Japonia bën përpjekje të shpëtojë anijen kineze


(Ilustrim)

Rojet Bregdetare të Japonisë kanë njoftuar sot se e kanë dërguar një aeroplan dhe një anije patrullimi për të shpëtuar një anije peshkimi kineze e cila u fundos rreth 120 km në veri të një grupi ishujsh që kontrollohen nga Japonia, por që ndaj tyre ka pretendime edhe Kina.

Një zyrtar i Rojeve Bregdetare japoneze ka thënë se pesë pjesëtarë të ekipit të anijes peshkuese janë shpëtuar derisa pesë të tjerë mbesin ende të zhdukur.

Ai megjithatë e ka pranuar se nuk e di nëse kjo informatë është dhënë nga autoritetet e Tajvanit apo Kinës.

XS
SM
MD
LG