Ndërlidhjet

Poroshenko: Marrëveshja me BE-në, historike


Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko.

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, e ka cilësuar si historike marrëveshjen e asociimit, të nënshkruar sot me Bashkimin Evropian.

Ai ka thënë se dita e sotme është dita më e rëndësishme qysh nga pavarësia e Ukrainës më 1991.

Kjo marrëveshje ka qenë edhe shkak i krizës aktuale në Ukrainë.

Rusia ka thënë se pakti, i cili është nënshkruar edhe nga dy republika të tjera ish-sovjetike, Gjeorgjia dhe Moldavia, do të ketë “pasoja serioze”.

XS
SM
MD
LG