Ndërlidhjet

Shteti Islamik i Irakut shpall kalifat


Ilustrim

Grupi militant Shteti Islamik i Irakut dhe Levanti ka thënë se ka krijuar kalifat, apo shtet islamik, në territoret që kontrollon në Irak dhe Siri.

Ai po ashtu ka shpallur liderin e grupit, Abu Bakr al-Baghdadi, kalif dhe “lider të myslimanëve gjetkë”.

Kalifati është thënë se shtrihet nga Alepoja në veri të Sirisë deri në Dijala në lindje të Irakut.

Rebelët po ashtu kanë kërkuar nga të gjithë myslimanët besnikëri ”për liderin e ri” si dhe “të refuzojnë demokracinë dhe mbeturinat e tjera nga Perëndimi”.

XS
SM
MD
LG