Ndërlidhjet

Koreja V. konfirmon provën bërthamore


Kore e Veriut - foto arkivi

Koreja e Veriut ka konfirmuar provën e dytë bërthamore në pak ditë.

Agjencia zyrtare e lajmeve KCNA nuk ka specifikuar llojin e raketës së testuar, duke përmendur vetëm “raketë taktike” dhe “raketë me saktësi”.

Koreja e Jugut ka thënë se prova e së dielës ka qenë me raketën Scud, me rreze prej rreth 500 kilometrash.

Pak ditë më parë, KCNA ka përshëndetur provën e një rakete “të avancuar” , duke e cilësuar si “përparim” në aftësitë ushtarake të këtij vendi.

Pheniani dyshohet se ka edhe raketa balistike.

XS
SM
MD
LG