Ndërlidhjet

Lideri i militantëve sunitë, të cilët kanë marrë nën kontroll pjesë të Irakut dhe Sirisë, u ka bërë thirrje myslimanëve në gjithë botën që të udhëtojnë drejt territoreve që grupi i tij ka pushtuar dhe të luftojnë për ndërtimin e shtetit islamik.

Në një incizim të postuar online, Abu Balr al-Baghdadi, udhëheqës i Shtetit Islamik të Irakut dhe Levantit (ISIL), po ashtu ka prezantuar veten si udhëheqës të Islamit në mbarë botën.

Mesazhi i incizuar është postuar në internet dy ditë pasi ISIL-i, në mënyrë të njëanshme, ka shpallur kalifat në territoret që kontrollon.

XS
SM
MD
LG