Ndërlidhjet

Shtetet e Bashkuara kanë theksuar mbështetjen e tyre për një Irak të bashkuar, pasi lideri i rajonit kurd të Irakut ka bërë thirrje për referendum për pavarësi.

Masud Berzani u ka kërkuar ligjëvnësve që të formojnë një komitet për organizimin e referendumit dhe të caktojnë datën e votimit.

Ky hap vjen në kohën kur Iraku po përballet me kryengritjen e rebelëve sunitë, të cilët kanë marrë nën kontroll pjesë të mëdha të vendit.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Josh Earnest, ka thënë se Uashingtoni beson se “Iraku është më i fuqishëm nëse është i bashkuar”.

XS
SM
MD
LG