Ndërlidhjet

Hamasi dhe Izraeli drejt armëpushimit


Ushtarë izraelitë në Bregun Perëndimor.

Një armëpushim pritet të shpallet midis Hamasit dhe Izraelit, pas shkëmbimit të zjarrit përgjatë kufirit në Rripin e Gazës, raporton BBC.

Burime të lëvizjes militante palestineze kanë thënë se armëpushimi është ndërmjetësuar nga zyrtarë të inteligjencës së Egjiptit.

Disa raketa nga Gaza kanë goditur pjesën jugore të Izraelit në ditët e fundit, ndërsa Izraeli është përgjigjur me sulme ajrore.

Tensionet mbesin të larta në Jerusalemin Lindor, ku sot pritet të bëhet funerali i një adoleshenti të vrarë palestinez.

Vrasja e tij ka pasur rrëmbimin dhe vrasjen e tre të rinjve izraelitë në Bregun Perëndimor.

XS
SM
MD
LG