Ndërlidhjet

SHBA shënon 238-vjetorin e pavarësisë


Ilustrim

Shtetet e Bashkuara të Amerikës shënojnë sot 238-vjetorin e pavarësisë.

Më 4 korrik të vitit 1776, 13 kolonitë e para amerikane kanë shpallur pavarësinë nga Britania e Madhe.

Dita e Pavarësisë tradicionalisht festohet me fishekzjarre, parada, koncerte festive dhe tubime e këngë patriotike.

XS
SM
MD
LG