Ndërlidhjet

Poroshenko, gati për bisedime paqësore më 5 korrik


Petro Poroshenko

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, i ka thënë shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, se është i gatshëm për bisedime rreth krizës me liderët separatistë dhe zyrtarët rusë, të cilat do të mbaheshin më 5 korrik dhe do të ndërmjetësoheshin na evropianët.

Zyra e Poroshenkos ka thënë se “Ukraina ka propozuar vendin dhe kohën e takimit" dhe se "pret konfirmimin e palës tjetër”.

“Grupi i kontaktit” pritet të punojë në kushtet për armëpushim.

XS
SM
MD
LG