Ndërlidhjet

Futboll: Gjysmëfinalja e parë Brazili – Gjermania


Pamje nga takimi Brazili - Kolumbia

Në Kampionatin Botëror të Futbollit sot vendi mikpritës, Brazili, takohet me Gjermaninë, në ndeshjen e cila zhvillohet në Bello Horizonte dhe fillon në orën 22.

Këto dy skuadra janë takuar në finale të Kampionatit Botëror në vitin 2002, në Jokohama të Japonisë, kur Brazili fitoi me rezultat 2:0.

Brazili do të luaj pa yllin e vet, Neymar, i cili u lëndua gjatë ndeshjes çerekfinale kundër Kolumbisë (fitoi Brazili 2:1).

Deri tash Brazili e ka fituar pesë herë titullin e kampionit botëror, ndërsa Gjermania tri herë.

Takimi tjetër gjysmëfinal, Holanda – Argjentina, zhvillohet nesër.

XS
SM
MD
LG