Ndërlidhjet

Jahjaga e dënon djegien e flamurit të Maqedonisë


Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, e ka dënuar djegien e flamurit të Maqedonisë gjatë protestës së organizuar në Prishtinë gjatë ditës së djeshme.

Sipas një njoftimi të presidencës, ky veprim është quajtur akt i papranueshëm.

“Presidentja Jahjaga thekson se përderisa e drejta për të protestuar është e drejtë e garantuar me kushtetutën dhe ligjet e Republikës së Kosovës për të shprehur pakënaqësi për çështje të ndryshme, aktet e këtilla të shëmtuara që kanë për qëllim nxitjen e urrejtjes janë në kundërshtim të plotë me vlerat dhe idealet që i kemi përqafuar si shoqëri demokratike”, thuhet në këtë komunikatë.

Presidentja Jahjaga kërkon nga organet e rendit dhe të drejtësisë që të sjellin para drejtësisë kryesit e kësaj vepre.

XS
SM
MD
LG