Ndërlidhjet

Rusi: Përpjekja e dytë për lansimin e raketës së re


Rakjeta Angara në pistën e lansimit

Rusia do ta bëjë sot përpjekjen e dytë për lansimin e raketës së saj të re kozmike, Angara, pasi përpjekja e parë, muajin e kaluar, dështoi në pjesën finale.

Raketa e gjeneratës së re Angara, shihet si tejet e rëndësishme për përpjekjet e presidentit rus, Vladimir Putin, për reformimin e industrisë kozmike, pas disa viteve të shkurtimeve buxhetore dhe largimit të trurit në vitet e 90-ta.

Nuk është dhënë koha e saktë e lansimit të raketës nga kozmodromi Plesetks.

XS
SM
MD
LG