Ndërlidhjet

Rusi: Përpjekja e dytë e lansimit të raketës – e suksesshme


Raketa Angara në pistën e lansimit

Rusia me sukses e ka lansuar raketën kozmike të tipit të ri, Angara, pasi muajin e kaluar ky lansim kishte dështuar në pjesën finale.

Raketa u lansua sot nga kozmodromi ushtrak Plesetks.

Raketa e gjeneratës së re Angara, shihet si tejet e rëndësishme për përpjekjet e presidentit rus, Vladimir Putin, për reformimin e industrisë kozmike, pas disa viteve të shkurtimeve buxhetore dhe largimit të trurit në vitet e 90-ta.

XS
SM
MD
LG