Ndërlidhjet

Francë: Dënime për nëntë pjesëtarë të rrjetit terrorist afgan


Pamje nga Parisi

Një gjykatë në Paris i ka dënuar sot nënët anëtarë të një rrjeti terrorist, që ishin stërvitur në Afganistan dhe kanë planifikuar sulme në Francë.

Procesi 15 ditësh i rrjetit të zbuluar në vitin 2010 i thekson shqetësimet e zyrtarëve francezë dhe evropianë për evropianët, që kthehen nga zonat e luftës në Siri, të cilat i kanë tërhequr militantët islamikë të dyshuar më tepër se Afganistani.

Të nëntë personat në gjykatën në Paris janë dënuar me burg me kohëzgjatje prej 2 e deri në 8 vjet.

Tre të akuzuar janë gjykuar në mungesë.

Njëri prej tyre është në burg në Turqi, ndërsa dy të tjerë janë në arrati.

Të gjithë ata i kanë kundërshtuar akuzat se janë luftëtarë dhe se kanë planifikuar sulm.

Prokurori ka kërkuar 10 vjet burg, që është maksimumi për bashkim kriminal me grup terrorist për komplot për sulm.

XS
SM
MD
LG